Utställningsresultat från Sverige 2010


 

18/12 INT SKK Stockholm, domare: Rune Fagerström, Finland
BIR, CACIB, BIG-2 SE UCH Manticorns Irmelin 23 p
BT-2 CERT R-CACIB Kilbourne Anais 10 p
BT-3 NO UCH,DK UCH,FI UCH, SE UCH, SE V-09, SE V-2010 Hyndsight Clouds Illusion 8 p
BT-4 DK UCH NORD JV-07 SE UCH Grayrorys Daisy 6 p
BT-R Mycrofts Nina Noble 4 p
BIM, CACIB SE NO Uch SV-10 Galeritas Belcanto 8 p
BIR Veteran NordJV-03 Nuch SuchGrayrory's Moonshell

BIR o BIM hjorthund

Axvall 20/11 SvVK/V Domare: Lyn Appleby IE Deltagare: 2+1
BIR SE NO Uch SV-10 Galeritas Belcanto 11 p (INT Nord Uch Artdoc Allister - SE Uch Galeritas Barkarol) Äg Gunilla Bäckman
BIM, BIS-2 Bruks CERT Grayrorys Exclusive 7 p (DE Ucg Aogh Caoinlan - SE, NO, FI & DK Uch SE & NO LC Ch Grayrorys Applecross) Äg Mia & Åke Käck

5/11 SKK INT Växjö, domare Karin Hedberg (3+3)
BIR CACIB, Such Manticorns Inaria 15 P
BT 2 CERT, Skaheras Katharine Hepburn 5 p
BIM CACIB No uch se uch se-v 10 Galeritas Belcanto 8 p
BH-2 CACIB,Nord usch Askhulkts Basil Mc Pherson 5 p

17/10 Svvk/östra, Vallentuna 3+4, Domare Björn Fritz, Tyskland
BIR, CERT Mycrofts Norah Nabon Novation (H Forss) 16 p
Bt-2 Mycrofts Nina Noble (C & M Nordström) 6 p
Bt-3 Grayrorys Exclusive (M & Å Käck) 4 p
Bt-4 Skaheras Katharine Hepbern (E Nilsson) 2 p
BIM, CERT, Svenskt Championat Mycrofts Norman Nodorian Nobleman (M Eriksson & M Pålsson) 9 p
Bh-2 FI LCCH NO LCCH SE LCCH Sorisdale Maclugash (M & Å Käck) 5 p
Bh-3 Mycrofts Norbert Neddy (M Hjelm-Saari) 3 p

16/10 SvVk / norrbotten, Boden (1+3)
Ras o BIS domare: Bo Bengtson, USA. domare BIS-unghund: Marie C Dellabelle, Belgien
BIR BIS-1 SE UCH Manticorns Irmelin 18 p
Bt-2 CERT Black Jade`s Branwenn 5 p
BIS-unghund Justso Lingon Berry

Milli BIS1 i Boden

9/10-10 Sundsvall Domare Jo Schepers Nederländerna 2+2
BIR cert Cacib Kilbourne Anais 13p
Bt-2 R-cacib Mycroft's Nina Noble 4 p
BIM Cacib NO UCH SE UCH SE V-10 Galerita's Belcanto 8 p
Bh-2 cert R-cacib Mycroft's Norman Nodorian Nobleman 4 p

12/9 SKK INT, Sofiero 4+5 domare Hetty Van Der Lee-Grevelt, Nederländerna
BIR, CACIB, BIG-2 SE UCH Manticorns Inaria, 22 p
Bt-2 ,CERT, R-CACIB (svenskt championat) Mycrofts Ninette Neat 7 p
Bt-3 Justso CC Top Turn Berry 5 p
Bt-4 SE UCH Murray Fields Axelina Parker 3 p
BIM, CERT, CACIB Grayrorys Don Corleone 10 p
Bh-2 R-CACIB SE UCH Murray Fields Axel Parker 6 p
Bh-3 Justso Ben Ledi 4 p
Bh-4 NORD UCH Askhults Basil Mc Pherson 2 p

InnaSofierosept2010big-2lardbis-R

11/9 SvVK/södra, Laröd 3+3, domare:Miklos Levente, Ungern
BIR,BIS-R CERT svenskt championat Manticorns Inaria 16 p
Bt-2 SE UCH Manticorns Isabella 5 p
BIM, CERT svenskt championat Murray Fields Axel Parker 9 p

innabisrlard10

SKK. INT. Högbobruk. 2010-09-05.
2+3. Ras:Elisabet Janzon. Grupp:Brit Schöne Brodwall
BIR. BIG-R. CACIB. NO UCH,DK UCH,FI UCH, SE UCH, SE V-09, SE V-2010 Hyndsight Clouds Illusion. (Hagstedt) 15p
Bt-2.CERT.R-CACIB. Mycrofts Nina Noble. (Nordström) 5 p
Bt-3. Kilbourne Anais. (Nordström) 3 p
BIM.CACIB. C.I.B, FI UCH,NO UCH,SE UCH SE V-07.Galeritas Cayman. (Nordström) 8 p

Gotland 28/8 1+0
BIR SE UCH, NO UCH SE-V-10 Galeritas`Belcanto 10 p

Gotland 29/8 1+0
BIR SE UCH, NO UCH SE-V-10 Galeritas`Belcanto 10 p

2010-08-22. SKK Nat. 0+1 Valp. 0+3. Domare: Ras +Grupp. Phillipe Gallardo. Spanien.
BIR-Valp. Svegas Ops. (Dahlberg)
BIR.BIG-4 FI UCH SE UCH DK UCH NO UCH SE V-09 SE V-2010 Hyndsight Clouds Illusion. (Hagstedt) 14 p
Bt-2 CERT. Mycrofts Ninette Neat. (Hagstedt) 5 p

21/8 Eskilstuna INT Domare: Barbara Ruth Smith Sverige ( 3+2 )
BIR CACIB SUCH FINUCH Hvitas Stjerna Ajas 14 p
BH 2 R-CACIB S.I.V SEV-07 NORDUCH Galeritas Cayman 5p
BIM CERT CACIB Mycrofts Nina Noble 8 p
BT 2 R-CACIB Kilbourne Anais 4 p

SvVk Umeå 100814 (0+1)
Rasdomare: Anette Edlander, Sv
BIS domare: Willem Buitenkamp, Belgien
BIR BIS-2 SE UCH Manticorns Irmelin 14p

Milli BIS-2 100814

7/8Svvk Svenstavik Domare: Anette Bystrup Danmark (2+3)
BIR, CERT Troon Moon Shadow 14p (e Int.Nord.Ch.NV-06-07-08 Nordv-06 Troon Rolls Royce Silver Shadow u Int.Nord.Fin.Ch.NV-06Troon Lady Arwen of Rivendell) äg Bente Fjeringen, Rissa, Norge
BT-2, BIS-5 UNGHUND Mycrofts Norah Nabob Novation 5 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Helena Forss, Ånhammar
BT-3 Skaheras Betty Grable 3 p (e Am.Ch. Jaraluv Michael u Int.Nord.Ch.WW-08 SV-08 Troon Cornelia Cinilla) Äg Bente Fjeringen, Rissa, Norge
BIM SE UCH Artdoc Brainard 8 p (e N.Ch Kilbourne Oak u Int.Nord.N.S.Dk.Ch. Kilbourne Harriet) äg M Pålsson och M Eriksson, Östersund
BH-2, CERT Mycrofts Norman Nodorian Nobleman 4 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg M Pålsson och M Eriksson, Östersund

8/8 SKK Int Svenstavik Domare:Tapio Eerola Finland (2+4)
BIR, CERT, CACIB, (Svenskt championat) Troon Moon Shadow 15 p (e Int.Nord.Ch.NV-06-07-08 Nordv-06 Troon Rolls Royce Silver Shadow u Int.Nord.Fin.Ch.NV-06Troon Lady Arwen of Rivendell) äg Bente Fjeringen, Rissa, Norge
BT-2 R-CACIB DK UCH NO UCH SE UCH Troon Me And My Shadow 6 p (e Int.Nord.Ch.NV-06-07-08 Nordv-06 Troon Rolls Royce Silver Shadow u Int.Nord.Fin.Ch.NV-06Troon Lady Arwen of Rivendell) äg Eva o Svend Svendsen, Singsås, Norge
BT-3 Skaheras Betty Grable 4 p (e Am.Ch. Jaraluv Michael u Int.Nord.Ch.WW-08 SV-08 Troon Cornelia Cinilla) äg Bente Fjeringen, Rissa, Norge
BIM, CACIB SE UCH Artdoc Brainard 8 p (e N.Ch Kilbourne Oak u Int.Nord.N.S.Dk.Ch. Kilbourne Harriet) äg M Pålsson och M Eriksson, Östersund

1/8 SKK INT Ransäter. Domare Nenne Runsten 3+2
BIR CACIB Galeritas Cayman 14 p
BIM CERT CACIB Kilbourne Anais 8 p
Bt-2 R-CACIB Mycroft's Nina Noble 4 p

stllda hundar 028

1/8 SvVK/ö (0+1 valp) (4+9 vuxna) Domare Eli-Marie Klepp, Norge
BIR valp BIS-R valp Artdoc Clothilde äg Brit Shöne Brodwall, Norge
BIR SE UCH Manticorns Isabella, äg Bodil Andersson 22 p
BT-2 NO UCH SE UCH Greyflax Magnolia, äg Brit Schöne Brodwall, Norge 11 p
BT-3, CERT Svenskt Championat Murray Fields Axelina Parker, äg Tina Andersson 9 p
BT-4 FI UCH, SE UCH, SE V-09-10. Hyndsight Clouds Illusion, äg Stefan Hagstedt 7 p
BT-R SE UCH Grayrorys Caitlin, äg Tina Andersson 5 p
BIM, CERT Murray Fields Axel Parker, äg Lotta Broströmer 10 p
BH-2 FI UCH SE UCH Hvitas Stjerna Ajas, Susanne Sjöberg 6 p
foto. Kirsten Walhovd

BIR  BIM SVK Lvudden

24/7 Köping SKK Int 2+0. Domare Karin Hedberg Sv.
BIR CERT CACIB Svenskt championat SE V-09 Murray Fields Arvid Parker 11 p
BH-2 R -CACIB Grayrorys Drambuie 4 p

SKK Nat Sjulnäs/Piteå 18/7 Domare: Zeev Trainin, Israel (0+2)
BIR SE UCH Manticorns Irmelin  (e. Grayrorys Caol Ila u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) äg. Britt Lunberg, Piteå
Bt-2, FI UCH SE UCH Kerslake Highland Queen (e. FI UCH Kerslake Achilleus u. Magbeths Graceful) äg. Inge-May West o Carina Engman, Finland

Milli BIR Sjulns juli 2010

SvVk/norrb. Råneå 17/7 Domare: Bitte Ahrens, Italien (0+3)
BIR SE UCH Manticorns Irmelin 12 p (e. Grayrorys Caol Ila u. SE UCH NO UCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) äg. Britt Lunberg, Piteå
Bt-2, cert, champ(SE UCH) FI UCH Kerslake Highland Queen 5 p (e. FI UCH Kerslake Achilleus u. Magbeths Graceful) äg. Inge-May West o Carina Engman, Finland
Bt-3 Justso Lingon Berry 3 p (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Justso Airborne Til TÉagle Grins) äg. Madelene Almkvist o Ulf Berglund, Karlsborgsverken

Milli BIR Rne 2010

Alfta 17/7-10 Domare ras och grupp Tanja Ahlman-Stockmari, Finland 2+2
BIR BIG-3 CERT Kilbourne Anais 16 p
BIM S.I.V. SE V -07 Nord UCh Galerita's Cayman 8 p

9/7 SKK INT Tvååker. Domare Roel van Veen-Keur, NL. 0+1 vuxna och 0+1 valpar.
BIR CERT CACIB Manticorns Jasmine 10 p
BIR-valp Askhults Camelia McCullen.
21/6 SKK. INT. Jönköping , Domare:Svante Frisk. Sverige 2+2
BIR,CACIB. FI UCH, SE UCH, SE V-09-10. Hyndsight Clouds Illusion. (Hagstedt) 13 p
Bt-2,R-CACIB. CH. JWW-09. Blixten Born To Be Wild. (Arhima-Oinonen) 4 p
BIM,CACIB. CIB,EE CH, FI UCH, JEUW-06 LV CH. Brokenwheel Mac Alasdair. (Hellman) 8 p
Bh-2,CERT,R-CACIB. Kilbourne Harvest Moon. (Arhima-Oinonen). 4 p
20/6 SKK INT Jönköping, Domare Stephen O’Brien, Irland
BIR, CACIB, CIB, EE CH, FI CH, LV CH, NORD V-09 Brokenwheel Mac Alasdair (Hellman) 12 p
BH-2 CERT R-CACIB FI W-09, LV-10, EEJW-10, EEW-10, JWW-10 Kilbourne Harvest Moon (Oinonen&Arhima-Oinonen) 4 p
BIM, CACIB FI CH, EE CH, S CH, LT JCH LV JCH EE JCH JWW-09 BALTJW-09 EEJW-09 EEW-09 LTJW-09 LVW-10 EEW-10 Blixten Born To Be Wild (Oinonen&Arhima-Oinonen) 7 p
19/6 SKK INT Jönköpings, Domare Stefan Sinko
BIR,CERT CACIB, FI W-09, LV-10, EEJW-10, EEW-10, JWW-10 Kilbourne Harvest Moon (Oinonen&Arhima-Oinonen) 13 p
BH2, R-CACIB NORD UCH Askhults Basil Mc Pherson (Nygren) 5 p
BH3 Justso Blixt Gordon (Nygren) 3 p
BIM, CERT, CACIB (svenskt championat) FI CH LT JCH LV JCH EE JCH JWW-09 BALTJW-09 EEJW-09 EEW-09 LTJW-09 LVW-10 EEW-10
Blixten Born To Be Wild (Oinonen&Arhima-Oinonen) 7 p

13/6 Avesta SKK INT SV-10 (2+3). Domare:Claudio De Giuliani. Italien. Gruppdomare:Kurt Nilsson
BIR,CACIB,SE V-10 BIG-R. FI UCH, SE UCH SE V-09 Hyndsight Clouds Illusion 15 p e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
Bt-2, R-CACIB. DK UCH, NORD JV-07, SE UCH. Grayrorys Daisy 5 p (INT & Nord Uch Troon Rolls-Royce Silver Shadow - SE & NO Uch NordJV-03 Grayrorys Moonshell) äg Mia & Åke Käck
BIM,CACIB, SE V-10. No UCH, SE UCH Galeritas Belcanto 8 p (e SE UCH DKUCH FIUCH INTUCH Artdoc Allister u SE UCH Galeritas Barkarol) äg Gunilla Borgström Bäckman
BH-2, R-CACIB. NORD V-07, WW-08,SE UCH, Mycrofts Demolition Man Of Viby 4 p (Mycrofts Hoolachan u Mycrofts Joan The Juvenile.) äg Helena Forss

12/6 SKK Nat. Vännäs (0+1) BIR domare: Agnes Ganami Kertes,Israel. BIG domare: Rita Reyniers, Belgien
BIR BIG-4 SE UCH Manticorns Irmelin 12 p ( e.Grayrorys Caol Ila u.SUCH NUCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) ägare: Britt Lundberg

Milli BIR2

SKK INT Österbybruk 0+3. Domare:Manuel Loureiro Borges. Portugal.
BIR.CACIB. FI UCH SE UCH SE V-09 Hyndsight Clouds Illusion 12 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
Bt-2 CERT, R-CACIB. Kilbourne Anais 5 p (e Kilbourne Firechef u Kilbourne Macdeva With Bluefawn ) äg C Nordström, Sundborn
Bt-3, BIR-VET. DK UCH FI UCH SE UCH Manticorns Frenci 3 p (e Nuch Such Troon Virginia Gentleman u Norduch Intuch SV-96 Manticorns Botilda) äg. Jennica Lindvall, Waxholm
9/5 SKK NAT Larv, domare Anita Whitmarsh, (3 + 1)
BIR SE UCH Manticorns Isabella 13 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Bodil Andersson, Älvängen
BIM, CERT Baylind Jay 9 p (e S Ch Hvitas Stjerna Ajas og N Ch Baylind Hildegard) äg Mona Bidner & Petter Hoel, Norge
BH 2 Skahera`s Robert de Niro 5 p (e Int.Nord. Ch Nord JV-06 WW-08 SV-08 Troon Cornelia Cinilla og Us Ch Jaraluv Michael) äg Mona Bidner & Petter Hoel, Norge
SKK Nat, Sundsvall 23/5-10 Domare: Irene Naarits, Estland (1+0 )
BIR, CERT Artdoc Brainard (svenskt championat) 10 p (e N.Ch Kilbourne Oak u Int.Nord.N.S.Dk.Ch. Kilbourne Harriet) äg M Pålsson och M Eriksson, Östersund
SKK INT Hässleholm 22/5 Domare: Jean Jaques Dupas, Frankrike (6+2)
BIR, CERT, CACIB NO UCH Baylind Jarvis (svenskt championat) 16 p (e S Ch Hvitas Stjerna Ajas u N Ch Baylind Hildegard) äg D Paradi och T Holm-Nilsen
BH-2 Just So Ben Ledi 7 p e JWW-08 Leoch Gordon u Kyleakin Caracara At Just So) äg Camilla Colleen, Kristianstad
BH-3 INT Uch Nord GB Ch Greyflax The Mighty Quinn to Kilbourne 5 p (GB Ch Kilbourne Nimrod-GB Ch Greyflax Skylark) äg Brit Schöne-Brodwall, Norge
BH-4 Just So Blixt Gordon 3 p (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Kyleakin Caracara At Just So) äg. Ingmar Nygren, Växjö
BIM, CERT, CACIB Greyflax Magnolia (svenskt championat) 8 p (GB Ch Greyflax the Mighty Quinn-GB Ch Greyflax Waterloo Sunset)  äg äg Brit Schöne-Brodwall, Norge
BT-2 Just So Cloud Berry 4 p (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Justso Airborne Til TÉagle Grins) äg Camilla Colleen, Kristianstad
SvVK/NN Sunsvall 22/5-10 Domare Gerard Jipping (2+2 )
BIR CERT Kilbourne Anais 13 p  e Kilbourne Firechef u Kilbourne Macdeva With Bluefawn ) äg C Nordström, Sundborn
BIM, CERT Artdoc Brainard 8 p (e Kilbourne Oak u Kilbourne Harriet) äg M Pålsson och M Eriksson, Östersund

SKK Nat Sjulnäs/Piteå 15-16/5. BIR o BIG domare:Rudi Brandt, Danmark. (0+2)
BIS domare: Javier Sanchez, Spanien
BIR BIG-1 BIS-2 SE UCH Manticorns Irmelin 19 p (e.Grayrorys Caol Ila u. SUCH NUCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) ägare: Britt Lundberg, Piteå
BT-2 CERT Justso Lingon Berry 4 p (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Justso Airborne Til TÉagle Grins) ägare: Madelene Almkvist o Ulf Berglund, Karlsborgsverke 

Milli BIS-2 100516

SvVK/södra 15/5 Backagården domare Elmar Sistermann, Tyskland (2+3)
BIR CERT Murray Fields Algot Parker 14 p (e SV-08 Such Nuch Pawky Pact Parker Of Dirty Mind u Such Grayrorys Caitlin) äg Tina Andersson, Höör
BH-2 Murray Fields Axel Parker 4 p (e SV-08 Such Nuch Pawky Pact Parker Of Dirty Mind u Such Grayrorys Caitlin) äg Lotta Broströmer, Höör
BIM CERT Manticorns Inaria 9 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Pia Erasmie , Staffanstorp
BT-2 Murray Fields Axelina Parker 5 p (e SV-08 Such Nuch Pawky Pact Parker Of Dirty Mind u Such Grayrorys Caitlin) äg. Tina Andersson, Höör

SKK NAT Västerås 25/4 Domare:Dan Ericsson.(1+4.)
BIR. Fi uch, SE uch, SE V-09 Hyndsights Clouds Illusion 14 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
Bt-2 CERT. Kilbourne Anais 6 p (e Kilbourne Fire Chief u Kilbourne Macdeva With Blufawn ) äg Cecilia Nordström, Sundborn
Bt-3 Mycrofts Nina Noble 4 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Cecilia Nordström, Sundborn
Bt-4 Manticorns Ida 2 p (e. Grayrorys Caol Ila u. SUCH NUCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) äg Magnerholt
BIM. CIB, Fi uch, No uch, SE uch, SE V-07 Galeritas Cayman 7 p (e. SUCH SV-05 Galeritas Sting Ray u. SUCH Galeritas Dik-Dik)
 äg Cecilia Nordström, Sundborn

SvVk/vb, Skellefteå 24/4 Domare: Jarmo Vuorinen, Finl. (0+2)
BIR SE UCH Manticorns Irmelin 11 p (e. Grayrorys Caol Ila u. SUCH NUCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) ägare: Britt Lundberg, Piteå
Bt-2, CERT, BIS-4 junior Justso Lingon Berry 4 p (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Justso Airborne Til TÉagle Grins) ägare: Ulf Berglund och Madelene Almkvist, Karlsborgsverken

Milli BIR skellefte

SKK INT Stockholm 4/4 Domare Agneta Kapper (2+3)
BIR, CACIB Fi UCH,SE UCH,SE V-09 Hyndsight Clouds Illusion 14 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
BIR-Vet Such FINuch DKuch EST V uch Manticorns Frenci (e Nuch Such Troon Virginia Gentleman u Norduch Intuch SV-96 Manticorns Botilda) äg. Jennica Lindvall, Waxholm

SKK INT Malmö 20/3 Domare: Mary Bryce-Smith, England (3+3) Gruppdomare: Torbjörn Skaar, Sverige
BIR, BIG, CERT CACIB (svenskt championat) DK UCH Eikica Fluffy Fantasy 20 p (e Lu CH BE CH NL CH Impact Ian Ignor Of Dirty Mind u SE UCH DK UCH Druidwood Primadonna) äg Jeanette Clausen, Danmark
BT-2 R-CACIB Manticorns Inaria 5 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Pia Erasmie , Staffanstorp
BIM, CERT CACIB Murray Fields Axel Parker 9 p (e SV-08 Such Nuch Pawky Pact Parker Of Dirty Mind u Such Grayrorys Caitlin) äg Lotta Broströmer, Höör
BH-2 R-CACIB Just So Ben More 5p (e JWW-08 Leoch Gordon u Kyleakin Caracara At Just So) äg Camilla Colleen, Kristianstad

malmo big gr 10 hjorthund

SvVk/ön 4/3 Boden Domare: Eli-Mari Klepp, Norge (0+2)
BIR SE UCH Manticorns Irmelin 11p (e. Grayrorys Caol Ila u. SUCH NUCH Jaraluv Sarah of Vale Vue) ägare: Britt Lundberg, Piteå
1:1 hp BIS-2 junior Just So Lingon Berry (e. JWW-08 Leoch Gordon u. Justso Airborne Til TEagle Grins) ägare: Ulf Berglund, Madelene Almkvist, Karlsborgsverken
foto: Mats Bengtsson

Milli BIR 100314

SvVK/östra 27/2 Strängnäs D.Tanya Ahlman-Stockmari. Finland (0+8)
BIR. Fi UCH,SE UCH,SE V-09 Hyndsight Clouds Illusion 17 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
Bt-2, CERT. BIR-Unghund Mycrofts Ninette Neat 10 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Stefan Hagstedt, Grödinge
Bt-3 Mycrofts Nina Noble 8 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Cecilia Nordström, Sundborn
Bt-4 Kilbourne Anais 6 p (e Kilbourne Fire Chief u Kilbourne Macdeva With Blufawn ) äg Cecilia Nordström, Sundborn

SvVK/västra 9/1 Göteborg domare Iren Naarits, Estland (2+4)
BIR, CERT Murray Fields Axelina Parker 15 p (e SV-08 Such Nuch Pawky Pact Parker Of Dirty Mind u Such Grayrorys Caitlin) äg. Tina Andersson, Höör
BT-2 Manticorns Inaria 6 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Pia Erasmie , Staffanstorp
BT-3 Mycrofts Ninette Neat 4 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Stefan Hagstedt, Grödinge
BT-4 SE UCH SV-09 Hyndsight Clouds Illusion 2 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
BIM, CERT, BIR-unghund Just So Ben Nevis 8 p (e JWW-08 Leoch Gordon u Kyleakin Caracara At Just So) Äg. Anne-Lee Franklin, Västra Frölunda

My Dog 8/1 SKK INT, domare: Spavin Marion, England (2+3)
BIR, BIG-4 CACIB, SE UCH Manticorns Isabella 16 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Bodil Andersson, Älvängen
BT-2 SE UCH SV-09 Hyndsight Clouds Illusion 5 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
BIM SE UCH, NUCH Galeritas Belcanto 8 p (e SE UCH DKUCH FIUCH INTUCH Artdoc Allister u SE UCH Galeritas Barkarol) Äg Gunilla Borgström Bäckman, Hallstahammar

My Dog 7/1 SKK INT, domare: Liz Cartledge, England (2+3)
BIR, BIG-4, CERT, CACIB (svenskt championat) Manticorns Isabella 16 p (e Grayrorys Caol lla u Such Nuch Jaraluv Sarah Of Vale Vue) Äg Bodil Andersson, Älvängen
BT-2 SE UCH SV-09 Hyndsight Clouds Illusion 5 p (e Hyndsight Keep The Faith U Hyndsight Shadow Of A Doubt) äg Stefan Hagstedt, Gröninge
BT-3 Mycrofts Ninette Neat 3 p (e SV-07 Such Nuch Fiuch Galeritas Cayman u Mycrofts Rock Of Ages af Viby) äg Stefan Hagstedt, Grödinge
BIM, CERT Just So Ben Nevis 8 p (e JWW-08 Leoch Gordon u Kyleakin Caracara At Just So) Äg. Anne-Lee Franklin, Västra Frölunda