Utställningsresultat från Sverige 2013


 

 
 
SKK 2013-12-08  Stora Stockholm
1+9
Dom. John Reeve-Newson

Tikar
BIR ökk exel. 1 cert cacib Championat. Galerita’s Black Opal SV-v-13
Bt-2 junkk exel. 1 ck R-cert Askhults Davinia Mccabe
Bt-3 chkk 1 exel ck R-cacib Kilbourne Anais
Bt-4 ökk 2 exel ck Galerita’s Amber
 
Junkk 2 VG Scottclans Aviril To Pearch Hill
 
Ökk 3 exel Galerita’s Yetti in Forrest
Ökk-4 VG Galerita’s Cata-Lina
 
Chkl exel Cream Island’s Lady Colina
Chkl Can not be judged Roughrags Gwendolyn
 
BIM Chkl exel ck cacib Lehigh Fortune At Champhurst
 
Avelsgrupp Kilbourne Anais 1 hp

SvVK Norra Timrå 13/10-13
0+2
Domare: Tanya Alhman Stockmari 0+2 13/10-13
BIR BIS unghund BIS-2 cert Galerita’s Cata-Lina
Bt-2 Daphne Carrie Irater
catalintimr13

SUNDSVALL INT 12/10 
1+6
Domare: Nina Karlsdotter
BIR, CERT, CACIB, BIG-4 Svensk Championat Brokenwheel Mc Blodeuwedd
BT-2 R-CERT, R-CACIB Galerita´s Cata-Lina Excellent CK
BT-3 Galerita´s Amber, Excellent CK
BT-4 Kilbourne Anais, Excellent CK
Galerita´s Yetti in Forrest, 1 Excellent CK
Daphne Carrie Irater, 2 Excellent CK
BIM, CERT, CACIB, Svenskt Championat Mycroft´s Oberon Odele

Enköping 6/10-13
Domare: Eeva Resko, Finland
1+4(5)

BIR och CERT Galerita´s Black Opal
BT-2 Galerita´s Cata-Lina Res cert
BT-3 DKV-12 FI.UCH. NORDJV-11 NORD.UCH. NORDV-12 SE.UCH. SEV-12Cream Island´s 
Lady Colina
VG SE UCHCream Island´s Lady Caera 

BIM NORD JV-11 SE UCH Cream Island´s Sir Gibson


BIR Baby och BIS-4 Baby Lawtons Catweazle Cosmopolitan
Domare BIS Baby: Barbara Ruth Smith

Gimo int. 15/9 2013  
(2+5)
Domare Harry Tast Finland

BIR CACIB NORD JV-11 SE UCH Cream Island´s Sir Gibson  Deltog ej i 
gruppen
BH 2 CK EE GH FI UCH Cusidh Ard Toirnis

BIM CACIB SE UCH Cream Island´s Ceana
BT 2 CERT Sandmanscot´s Te Bheag
BT 3 Galerita´s Amber
BT 4 Galerita´s Yetti in Forrest
 

SvVK Nat. Helsingborg/Laröd 15/9-2013
(3-6)
Rasdomare: Björn Fritz, Tyskland
BIS Juniordomare:
BIS unghunddomare: Björn Fritz, Tyskland.
BIS-domare: Christian Vantu
 
BIR, BIS-3 CH Manticorns Inaria
BT-2 CERT, BIS-JUNIOR Askhults Davinia McCabe
BT-3 CH Cream Island's Lady Caera
BT-4, BIS-2 UNGHUND Necesse's Ars Amandi
 
BIM, CERT Necesse's A Deo Rex
BH-2 CH Murray Field's Axel Parker
BH-3 Murrayfields Anton Parker
 
Oplacerade
Excellent, CK Necesse's Ad Hoc
Very Good Skaheras Lana Turner
 
birobimlard13
 

Sydskånska Kennelklubben Int Sofiero 14/9-2013 
(1+2)
Domare ras: Bertil Lundgren, Sverige
Domare grupp 10: John Wauben, Nederländerna
 
BIR CERT BIG-3 Askhults Davinia McCabe
BT-2 CACIB SE UCh Cream Island's Lady Caera
 
BIM CERT Xandor Xantos Xilo Of Dirty Mind
 
BIRBIM Sofiero13

8/9 SKK, int. (1+5)
 
Domare: Harri Lehkonen, Finland
Gruppdomare: Luis Pinto Teixeira, Portugal
 
BIR, BIG-4, CACIB Int. champion, (ej bekräftat)
Cream Island´s Lady Colina
 
BT-2 Mycroft´s Nina Noble, R-CACIB
 
BT-3 Galerita´s Yetti in Forrest, Cert
 
BT-4 Sandmanscot´sTe Bheag, R-cert
 
BIM, CACIB, Cert
Cusidh Ard Toirnis
Hgbo 20132

STOCKHOLMS KENNELKLUBB NAT. SOLVALLA 1/9-2013  
domare ras - och grupp: Bo Skalin, Sverige  
BIS-domare: Soila Bister, Finland
(2+2)
 
BIR, BIG-1, BIS-1  CH. Lehigh Fortune at Champhurst
BH-2  CH. Cream Island´s Sir Gibson
BIM  CH. Cream Island´s Lady Ceana
BT-2, CERT  Roughrags Guinevere
Moon Solvalla-2 
Svenska Vinthundsklubbens utställning, Visby 130826
(0+3)
Rasdomare: Henrik Johansson, Sverige.
Domare BIS-unghund: Anette Bystrup, Danmark.
 
excellent, ck, BIR, CERT, BIS-UNGHUND Necesse's Ars Amandi
excellent, ck, Bt-2 SUCH NUCH Manticorns Inaria
vg Roughrags Gwuinevere
 
1185025 622744267757694 75047372 n
 

SKK INT Gotland 130825
(0+3) 
Ras och gruppdomare: Gerard Jipping
 
excellent, ck, BIR, CERT, BIG-2 Necesse's Ars Amandi
excellent, ck, Bt-2 SUCH NUCH Manticorns Inaria
excellent, ck, Bt-3 Roughrags Gwuinevere
 
1234243 10151641219023691 1405717064 n
 

Söndag 25/8 Nationell Utställning Backamo, Ljungskile
 
Rasdomare: Anette Edlander
 
Anmälda: 0+1
 
Excellent, CK, BIR SE UCH Lawtons Brooke Shields
IMG 0056
 
 
 

SKK INT Gotland 130824
(0+3) 
Ras och gruppdomare: Rita Reyniers, Belgien.
 
excellent, ck, BIR, CERT, BIG-2 Necesse's Ars Amandi
excellent, ck, Bt-2 SUCH NUCH Manticorns Inaria
vg Roughrags Gwuinevere
1240506 10151654789533992 441190881 n
 

SKK NAT Arctic Circle Dogshow 18/8-13

Domare: Diane Anderson

Justso Dali's Swallow's Tail
Excellent, Ck, Bt1, Cert, Championat o BIR.


Justso Lingonberry
Excellent, ck o Bt2.

1185366 621219861245626 1875017093 n1


SKK INT. NORRKÖPING 18/8-2013   (0+2)  
Domare: Ray Lindholm
 
BIR, CERT, CACIB    Galerita´s Amber
Exc 2 ökk  Daphne Carrie Irater
Norrkping 042

Eskilstuna 17/8 0+2

 

Domare Petter Fodstad

 

BIR CACIB Ch Cream Island´s Lady Caera
DSCN2023

Bjurholm SvVK/N

Domare: Dagmar Pordham Kenis ras och BIS

0+5

BIR, CERT, BIS G. Black Opal
Bt-2 BIS bruks/jakt  Kilbourne Anais
Bt-3 Manticorns Irmelin   
Bt-4 R-cert G. Amber
G. Yetti in Forrest ck

SKK INT. Ronneby 11/8

Rasdomare: Pirjo Aaltonen, Finland.
Gruppdomare: Markku Kipina, Finland.

BIR, CACIB, BIG-4 CH Manticorns Inaria
BT 2, CERT, R-CACIB Necesse's Ab Ovo
1146678 10151588469767339 170873092 n 
Foto: Jessica Snäcka

SKK NAT. ASKERSUND 10/8 

Domare: Gunilla Sandberg  
Gruppdomare: Birgitta Svarstad  (1+2)
 
BIR, BIG-2 US.CH SE.UCH. DK.UCH. LT.UCH. SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst
BIM, CERT  Grayrory´s Fabulous
BT-2, res-cert  Daphne Carrie Irater
Askersund 2013

4/8 SKK INT Svenstavik

Domare: Diane Anderson, USA, Gruppdomare: Ann-Christine Johansson

1+4 anm.

BIR, CERT, CACIB, BIG-4 Svenskt Championat, Brokenwheel Mc Bronach

BT-2 R-CERT Kerslake Doreen

BT-3 R-CACIB Galeritas Yetti in Forrest

BT-4 Galeritas Amber

BIM, CERT, CACIB Mycrofts Oberon Odele


3/8 Svvk/N Svenstavik 

Domare: Lena Stålhandske, Australien  
BIS-domare: Wayne Burton, Australien 1+2 anm. 

BIR, CERT Mycrofts Oberon Odele 
BIM, CERT, BIS-1 Junior, Kerslake Doreen 

BT-2 R-CERT Brokenwheel Mc Bronach

 
28/7 SVVK/Ö TAMMSVIK  
Domare: Noreen Harris, Australien.
BIS-domare: Lena Stålhandske, Sverige/Australien  (8+17) anm.
 
BIR, BIS-3: US.CH SE.UCH. DK.UCH. LT.UCH. SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst
BH-2: NORDJV-11 SE.UCH. Cream Island´s Sir Gibson
BH-3, cert: Mycroft´s Oberon Odele
BH-4: C.I.B. SE.UCH. DKV-09 INT.UCH. NORD.UCH. Troon Shadow Of Your Smile
 
BIM SE.UCH. NO.UCH. Manticorn´s Inaria
BT-2 SE.UCH Cream Island´s Lady Caera
BT-3 DKV-12 FI.UCH. NORDJV-11 NORD.UCH. NORDV-12 SE.UCH. SEV-12 Cream Island´s Lady Colina
BT-4 CERT Galerita´s Black Opal
        Res-cert  NO.UCH. Troon Julia Cecaris
 
SE.LCCH SE.UCH. Kilbourne Anais  BIS-1 avelsgrupp
Kennel Galerita  BIS-2 uppfödargrupp

TAMMSVIK 2013 050


27/7 2013 Ransäter 

1+3
Domare: Christophe Coppel  

BIR CERT ck  Cacib (prel) Galerita’s Black Opal I ukl

Ökl Lawtons Betty Boop VG

Chkl Brookenwheel McBlodenweedt exel.

 

BIM CERT ck i vetkl. Brokenwheel MacAlistair


Köping 21/7  2+4
Bomare Bertil Lundgren
 
BIR BIG2 CACIB Ch Lehigh Fortune at Champhurst
BH-2 CERT r-CACIB Necesse´s Arte et Marte
 
BIM CACIB Ch Cream Island´s Lady Caera
BT-2 CERT r-CACIB Necesse´s Ab Ovo

13/7 SKK NAT Tvååker 1+6

Domare Dagmar Kenis Pordham

BIR SE UCH NO UCH Manticorns Inaria

Hanar ÖKl Cusidh Ard Toirnis VG

Tikar JKL Necesse's Ad Hoc EXC

Tikar ÖKL Sandmanscot´s Te Bheag. VG Sandmanscot´s Tulach. VG

Tikar CHKL

SE UCH Lawtons Brooke Shields EXC

SE UCH Murray Field´s Axelina Parker  VG

IMG 9693


 

12/7 SKK INT Tvååker 1+5

Domare Jan Coppens

BIR CACIB SE UCH Lawtons Brooke Shields. 

BT-2 CERT Askhults Diana Mckinley. 

Hanar ÖKL

Cusidh Ard Toirnis VG

Tikar ÖKL

Askhults Camelia Mc Cullen. VG

Sandmanscot´s Te Bheag. VG

Sandmanscot´s Tulach. VG

IMG 2732

 


 

7/7 Alfta SKK 0+2

Ras och gruppdomare Gunnar Nymann 

BIR, CERT BIG-2 Galerita’s Amber  

Galerita’s Yetti in Forrest VG.


6/7 SvVK/norra Råneå 1+3

Domare: Agneta Kappers

BIR SE UCH Manticorns Irmelin

Ch,kl hanar C.I.B Black Jade´s Beathan  Exc

Öppen kl. tikar Justso Dali´s Swallow´s Tail   Exc Wolfcastle Onor   Exc 

Milli BIR 2013


30/6 SKK NAT. BORÅS 1+3   

Rasdomare: David Peat, USA 
Gruppdomare: Joan Goldstein, USA.
BIS-domare: Bo Skalin, SE

BIR, BIG-1 BIS-2   US.CH SE.UCH. DK.UCH. SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst 

BIM  SE.UCH. Lawton´s Brooke Shield´s

Juniorklass tikar: Askhults Diana Mckinley : VG

Öppenklass tikar: Askhults Camelia Mc Cullen: G

bilde 1MOON21 


16/6 SKK NAT Avesta 0+2
Domare Magnus Hagstedt


BIR CERT
Galerita’s Yetti in Forrest 


15/6 SKK INT Vännäs 2+0

Domare: Georg Schogol, Georgien

BIR, CERT, CACIB Brisley Brae Druid

BH-2, R-CERT, R-CACIB Mycrofts Oberon Odele


15/6 SvVK/v Tånga Hed 0+2
Domare: Ian Rasmussen, Australien


BIR, CERT, BIS- 3 unghund, BIS-4
Necesse´s Ab Ovo
BT-2 
SE UCH Lawtons Brooke Shields

tnga hed 2013 003

 


9/6 Norra Älvlsborgs Kennelklubb INT 0+1

Domare: Blid von Schedvin Benny

BIR CERT CACIB CHAMPIONAT Lawtons Brooke Shields

IMG 0020

 


2/6 NORRKÖPING SKK NAT.   1+5

Domare ras och grupp: Nicklas Eriksson   BIS: Kurt Nilsson

BIR, BIG-1, BIS-4  US.CH. SE.UCH. DK UCH SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst

BIM  SE UCH Lawtons Be Bob Baby

Ray o Mr Moon  Norrkping 2013

 


26/5 Österbybruk SKK INT 2+6

Domare : Kurt Nilsson

BIR, CACIB NORDJV-11 SEUCH NOUCH Cream Island´s Sir Gibson  

BIM CACIB SEUCH Roughrags Gwendolyn   

BT-2 R-CACIB SEUCH Cream Island´s Lady Caera   

BT-3 SEUCH Skahera´s Katharine Hepbern  

BT-4 DKV-12 FIUCH NORDJV-11 NORDUCH NORDV-12 SEV-12 Cream Island´s Lady Colina  

Oplac. CERT CHAMPIONAT Lawtons Be Bob Baby

sterbybruk -13


19/5 SKK NAT/ Sjulnäs (0+1)

Rasdomare: Pirjo Aaltonen, Finland

Gruppdomare: Natasa Blanusa, Kroatien  

BIR BIG-3 SE UCH Manticorns Irmelin

 Milli BIG-3 


19/5 SKK NAT Hässleholm (anmälda 1+3, deltog 1+2)

Rasdomare & gruppdomare: Magnus Hagstedt

BIR CERT BIG-4 SE JV-12 Necesse's Ars Amandi

BT-2 SE UCH Manticorns Inaria 

BIM US.CH. SE.UCH. DK UCH SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst 

Mandis BIG4 Hssleholm
Foto: Tina Andersson


 

12/5 SKK NAT Lidköping anmälda 0+2

Domare: Espen Engh

BIR CERT CHAMPIONAT Roughrags Gwendolyn 

BT2 R-CERT Lawtons Brooke Shields

Unghundsklass (tikar)

LAWTONS BROOKE SHIELDS  EXC CK

Öppen klass (tikar)

ROUGHRAGS GWENDOLYN EXC CK


4/5 SvVK/södra, Ljungbyhed (anmälda 3+7, deltog 3+5)

Domare: Björg Foss

BIR BIS-2 SE UCH Manticorns Inaria

BT-2 BIS-1 Unghund CERT SE JV-12 Necesse's Ars Amandi 

BT-3 R-CERT Askhults Davinia Mccabe

 

BIM, BIS-1 Junior CERT Necesse's A Deo Rex 

BH-2 SE UCH Justso Ben More 

BH-3 SE UCH Murray Field´s Algot Parker

Unghundklass (tikar) 

JUST SO DALI´S LIPS SOFA  EXC 2

Öppenklass (tikar)

SKAHERA`S LANA TURNER EXC 1


 

27/4 SKK NAT Västerås 2+2

Domare: Torbjörn Skaar

BIR CERT Galerita’s Cata-Lina

BIM CERT Necesse's Arte et Marte

 

image 1367208693946926

 

Hanar

NECESSE`S ARTE ET MARTE, EXC 1 CK

ASKHULT`S DOMINIC MCGREGOR, EXC

Tikar

GALERITA`S CATA-LINA, EXC 1CK

DAPHNE CARRIE IRATER, EXC


28/3 SKK INT Kista 1+6

Domare: Göran Bodegård

BIR CERT Galerita’s Amber
 
BT-2 CACIB, R-CERT Galerita’s Cata-Lina
 
BT-3 R-CACIB Galerita’s Yetti in Forrest
 
BT-4 SE UCh SE LCCH Kilbourne Anais
 
BIM CACIB SE UCH SE V-12 US CH Lehigh Fortune at Champhurst

Kista
foto Jenny Söderberg

Unghundklass  tikar 

GRAYRORY`S FABULOU, EXC

Championklass tikar

CREAM ISLAND`S  LADY COLINA, EXC


24/3 SKK INT Malmö 1+1 vuxna, 0+1 valp

Domare: Ann-Christin Johansson

BIR, CERT, CACIB Necesses's Ars Amandi  

BIM, CACIB SE UCH Murray Field's Algot Parker

BIR-valp, BIS-3 valp Askhults Davinia Mccabe

malm iNT
foto Micaela Erasmie

Championklass (hanar)

MURRAY FIELD`S ALGOT PARKER, EXC 1 CK

Unghundklass (tikar)

NECESSE'S ARS AMANDI, EXC 1 CK


 

17/3 SvVK/östra 1+6

Domare Tim Finney Irl. 

BIR CERT BIS-3 unghund Galerita’s Black Opal

BT-2 R-CERT Grayrory’s Fabulous

BT-3 Roughrags Gwendolyn

BT-4 DK V-12 FIUCH Nord JV-11 Nord UCH Nord V-12 SE UCH  SE V –12 Cream Island’s Lady Colina  

BIM CERT CHAMPIONAT Grayrory’s Drambuie

 

Öppenklass (hanar)

GRAYRORY´S DRAMBUIE, EXC 1 CK    

Unghhundklass (tikar)  

GALERITA`S BLACK OPAL, EXC 1 CK

GRAYRORY`S FABULOU, EXC 2 CK

DAPHNE CARRIE IRATER, VERRY GOOD

Öppenklass (tikar)

ROUGHRAGS GWENOLYN, EXC 1 CK      

Championklass (tikar)  

CREAM ISLAND`S  LADY COLINA, EXC 1 CK

CREAM ISLAND`S LADY CAENA, VERRY GOOD


9/3 SKK INT. STRÄNGNÄS 2+7

Domare ras och grupp: Anette Edlander

BIR, CACIB, BIG-4   US.CH SE. UCH. SEV-11 SEV-12 Lehigh Fortune at Champhurst

BH-2 CERT, Res-CACIB  CHAMPIONAT   Cream Island´s Sir Gillon

 

BIM, CACIB  DKV-12 NORD JV-11 NORD.UCH. NORDV-12 SEV-12  Cream Island´s Lady Colina

BT-2 CERT, Res-CACIB, CHAMPIONAT Cream Island´s Lady Ceana

BT-3  Galerita´s Amber

BT-4  Galerita´s Cata-Lina

Strngns lrdag 029

 

Öppenklass (hanar)

CREAM ISLAND'S SIR GILLON, EXC 1 CK  
   
Championklass (hanar) 

LEHIGH FORTUNE AT CHAMPHURST, EXC 1 CK   
  
Unghundklass (tikar)

GALERITA'S AMBER, EXC 1 CK   
 
GALERITA'S CATA-LINA, EXC 2 CK  
  
DAPHNE CARRIE IRATER, EXC 3   
 
Öppenklass (tikar)

ROUGHRAGS GWENDOLYN, EXC 2 CK 
   
CREAM ISLAND'S LADY CEANA, EXC 1 CK   
 
Championklass (tikar)   

CREAM ISLAND'S LADY COLINA, EXC 1 CK  

 


4/1 INT MyDog, Göteborg 1+4

Domare: Charlotte Höier, Danmark

BIR, CACIB, CERT, LT JUCH LV JUCH EE JUCH BALT JMVA HeW-12 V-12 LTJV-12 EEV-12 EEJV-12 PMV-12 Chic Choix Dhulert Arathorn

BIM CACIB, CERT, V-12 Chic Choix Dhulert Aurora

BT-2, R-CERT Necesse's Ars Amandi

Unghundklass (hanar) 

CHIC CHOIX DHULERT ARATHORN, EXC 1 CK 
 
Juniorklass (tikar) 

NECESSE'S ARS AMANDI, EXC 1 CK  
  
Unghundklass (tikar)

CHIC CHOIX DHULERT AURORA, EXC 1 CK

GRAYRORY'S FABULOUS, EXC 2 
   
LAWTONS BROOKE SHIELDS, GOOD   
   


 

3/1 INT MyDog, Göteborg 1+4

Domare: Benny Blid von Schedvin, Sverige

BIR CERT Necesse's Ars Amandi

BT-2 CACIB, R-CERT V-12 Chic Choix Dhulert Aurora  

BT-3 Lawtons Brooke Shields

BIM, CACIB, CERT, LT JUCH LV JUCH EE JUCH BALT JMVA HeW-12 V-12 LTJV-12 EEV-12 EEJV-12 PMV-12 Chic Choix Dhulert Arathorn

 

Unghundsklass (hanar)

CHIC CHOIX DHULERT ARATHORN, EXC 1 CK
  
Juniorklass (tikar)

NECESSE'S ARS AMANDI, EXC 1 CK  
    
Unghundsklass (tikar)

CHIC CHOIX DHULERT AURORA, EXC 1 CK

LAWTONS BROOKE SHIELDS, EXC 2 CK

GRAYRORY'S FABULOUS, EXC 3